Turystyka medyczna w Polsce.

Współczesna turystyka medyczna to nic innego jak połączenie wyjazdu wypoczynkowego z przeprowadzeniem zabiegu medycznego. Obserwujemy na całym świecie znaczny wzrost popularności tego typu usługami, co już zwróciło uwagę mediów, badaczy oraz samych rządzących krajami o największym potencjale w tej branży. Turystyka medyczna początkowo była związana z wojażami do krajów nieco uboższych gospodarczo w celu przeprowadzenia zabiegów, które nie były tak powszechnie dostępne w rodzimych krajach pacjentów.

Szybko jednak dostrzeżono inne korzyści płynące z takiej podróży, czyli przede wszystkim niskie ceny wielu zabiegów. Okazało się też, że jeśli chodzi o jakość i skuteczność zabiegów z zakresu chirurgi plastycznej, stomatologii, kardiologii czy okulistyki, są na równie wysokim poziomie jak w krajach zachodnich Europy, co znacznie przyczyniło się do popularyzacji wyjazdów. Pacjenci maja już także wiele udogodnień związanych z podróżą, m.in. bardzo bogatą ofertę tanich przelotów, noclegów i dojazdu do wybranych miejsc.

Sieć internetowa rozwiązała problem z dostępnością informacji na temat cen i możliwości danej kliniki lub gabinetu, więc turyści medyczni coraz łatwiej wyszukują proponowanych usługi. Czas jaki zostaje po wykonaniu zabiegu pacjenci mogą przeznaczyć na zwiedzanie rożnych miejsc lub wypoczynek np. w centrum spa &wellness, ponieważ taki serwis proponuje wiele hoteli w Polsce. Wszystko to wpływa na wzrost popularności naszego kraju jako miejsca docelowego dla turystyki medycznej, i według badań taki trend będzie się utrzymywał przez najbliższe lata.

Autor

Judyta Nowak

Stomatolog z 10-cio letnim stażem. Od lat przyjmuje w swoim gabinecie pacjentów z zagranicy. Warszawa