Co skłania turystów medycznych do odwiedzenia Polski?

Szacuje się, że w minionym roku w Polsce mogło pojawić się nawet czterysta tysięcy cudzoziemców zainteresowanych tak zwaną turystyką medyczną. Przyjmuje się też, że z roku na rok ich liczba wzrasta w szybkim tempie wynoszącym nawet 15 procent. Także Polacy doceniają zalety turystyki medycznej i coraz chętniej wyjeżdżają za granicę, aby ratować swoje zdrowie. Gdy analizujemy statystyki, nie możemy nie dostrzec tego, że najczęściej odwiedzają nas Niemcy i Anglicy, na Wybrzeżu jednak chętnie pojawiają się także Skandynawowie. Niemcy, których pyta się o to, dlaczego wybierają nasz kraj, na ogół zwracają uwagę na to, że ceny usług i zabiegów medycznych są bez porównania niższe niż te, z którymi mamy do czynienia w Polsce.

W przypadku Anglików sytuacja jest jeszcze bardziej złożona, mogą oni bowiem liczyć na to, że w Polsce wyleczą się nie tylko taniej, ale również szybciej niż we własnej ojczyźnie, nie można bowiem nie dostrzec tego, że brytyjska służba zdrowia przezywa kryzys, szpitale pękają w szwach, a do tego brakuje zarówno fachowego personelu, jak i lekarzy. Statystyki mówią o tym, że nawet 10 procent personelu medycznego na Wyspach Brytyjskich to cudzoziemcy. Gdy mowa jest o lekarzach, są jeszcze bardziej zatrważające, okazuje się bowiem, że cudzoziemcem jest nawet co czwarty lekarz. Polscy lekarze, którzy osiedli na Wyspach, potrafią zresztą obrócić to na swoją korzyść. Chętnie zakładają prywatne przychodnie, a choć celują przede wszystkim w usługi skierowane do Polaków, są odwiedzani również przez Brytyjczyków.

Statystyki rządowe alarmują, że o wyjeździe za granicę po zdrowie może myśleć w najbliższym roku blisko 200 tysięcy osób, a przecież często pojawia się podejrzenie, że są to dane zaniżone. Spora grupa decyduje się na odwiedzenie właśnie Polski, okazuje się bowiem, że nasz kraj ma sporo do zaoferowania turystom medycznym. Cudzoziemcy najchętniej odwiedzają chirurgów plastycznych i stomatologów, dużym uznaniem cieszą się jednak również okuliści, dermatolodzy i kardiolodzy. Panie odwiedzają również ginekologów, modne jest przy tym umawianie wizyt tak, aby podczas jednego pobytu w Polsce odwiedzić kilku specjalistów. Pozwalają na to przystępne koszty nie tylko dojazdu, ale i zakwaterowania. Polskie placówki coraz częściej promują się zresztą również poza granicami naszego kraju.

Autor

Ambroży fusion

Chirurg plastyczny, specjalizacja implanty piersi. Z roku na rok obserwuje większy napływ pacjentów z zagranicy w swojej klinice. Białystok