Turystyka stomatologiczna- nowy rodzaj turystyki w Polsce.

W naszym kraju obserwujemy stały wzrost popularności turystyki medycznej pacjentów z krajów zachodnich. Najpopularniejszymi zabiegami są usługi medyczne w zakresie chirurgii plastycznej, a na drugim miejscu uplasowały się wszelkie zabiegi związane ze stomatologią. Szacunkowo podaje się, że w ogólnej liczbie turystów medycznych przybywających do Polski, około 10% korzysta z usług gabinetów dentystycznych. Choć mogłoby się wydawać, że jest to całkiem pokaźna liczba, to jednak w porównaniu do możliwości nie jest to dużo.

W Polsce jeszcze nie dostrzega się potencjału jaki daje rozwój turystyki medycznej i niestety nasz kraj nie prowadzi zorganizowanej kampanii promocyjnej, która rozpowszechniłaby możliwości usług medycznych dostępnych w polskich gabinetach i klinikach. Jest to duże niedopatrzenie ze strony osób zainteresowanych rozwojem branży medycznej. Jedną z możliwości dostrzeżenia naszych możliwości jest uplasowanie się Polski w rankingu 20 największych usługodawców branży medycznej dla zagranicznych pacjentów.

W Polsce ani jedna placówka nie posiada certyfikatu „The Join Commission International”, który pozwala na pełny udział w międzynarodowym handlu usługami medycznymi. Brak certyfikatu powoduje, że nie trafia do nas bardzo dużo potencjalnych, zagranicznych pacjentów na których szpitale mogłyby zarobić. Przyciągamy do nas niskimi cenami, jakością usług i specjalistycznym personelem, lecz nie dbamy o prawidłowy wizerunek polskiej medycyny w międzynarodowym handlu zdrowia.

Autor

Judyta Nowak

Stomatolog z 10-cio letnim stażem. Od lat przyjmuje w swoim gabinecie pacjentów z zagranicy. Warszawa