Czy warto pić kawę inkę?

Kawa zbożowa (grained coffee) uważana jest przede wszystkim jako zastępnik prawdziwej, czarnej kawy. Bowiem nie ma kofeiny, traktowana jest jako słabsza wersja oryginalnego trunku. To natomiast do pewnego stopnia nieporozumienie. Kawa zbożowa jest w prawdzie całkiem innym, odżywczym napojem, jaki nie ma aż tak wiele wspólnego z tradycyjną Arabicą. Identycznie jak np. kakao, szczególnie jeżeli jest doskonałej klasy, kawa zbożowa ma mnóstwo zalet wzmacniających oraz dość mało przeciwwskazań

Kawa Inka

Kawa zbożowa, jak sama nazwa sugeruje, jest napojem produkowanym ze zbóż, przeważnie ma dodatek cykorii czy buraka cukrowego, jaki nadaje smak podobny do kawy naturalnej. Kawa zbożowa jest wspaniałym źródłem: błonnika, witamin, minerałów, przeciwutleniaczy. Poza tymże jest niskokaloryczna, minimalizuje poczucie głodu, daje potrzebnych elementów oraz reguluje przemianę materii. – przekonują żywieniowcy. Kawa zbożowa nie ma kofeiny jest zatem trunkiem, po jaki może sięgnąć w zasadzie każdy – panie w ciąży, karmiące, dzieci lub osoby z nadciśnieniem.

Czym jest kawa zbożowa?

Kawa Inka (https://www.bee.pl/9045-kawa-zbozowa) jest napojem bezkofeinowym produkowanym z pieczonych ziaren żyta, pszenicy czy jęczmienia, buraka cukrowego i cykorii. Jest napojem zdrowym, ponieważ 100 gramów trunku bez mleka oraz cukru – we współzależności od składu artykułów, z jakich została wytworzona – ma od 5 do 50 kalorii. Na rynku dostępna jest kawa zbożowa rozdrabniana, rozpuszczalna, w pojedynczych torebkach, natomiast też kawa sypana (potrzebuje ona gotowania). Kawę zbożową można konsumować z dodatkiem mleka, miodu lub cukru.

Skład kawy zbożowej

Inka – jest to kawa zbożowa, jaka ma wyjątkowy, ponieważ zdrowy skład. Niejednokrotnie tworzy się ją z pieczonych ziaren jęczmienia, żyta, orkiszu, lub pszenicy, więc z najróżniejszych zbóż. Doskonałym dodatkiem są cykoria oraz buraki cukrowe. Jeżeli poszukujesz doskonałej kawy z cykorią, to polecamy artykuł BIO. Jest to dobry napój podobny do naturalnej kawy fascynuje własnym niepowtarzalnym smakiem i wyjątkowymi właściwościami. Co ważne, produkcja oraz skład Inki nie zmieniają się bardzo od momentu przybycia trunku do Polski w XVIII wieku.

Czy należałoby pić kawę Inkę?

Reasumując, można stwierdzić, iż kawa zbożowa Inka to artykuł na miarę ostatnich czasów, klasyk w jeszcze to nowocześniejszych wersjach, stanowiących odpowiedzią na proponowane poprzez żyjących w stałym biegu ludzi zamówienie przejawiające się brakiem witamin oraz minerałów. Zdrowy, pełen korzystnie wpływających na system elementów, szybki w przygotowaniu, napój, o doskonałym smaku oraz niewygórowanej cenie.

 

About the Author

Related Posts