Kawa Inka i jej zalety

Chociaż kawa zbożowa nie ma nic wspólnego z prawdziwą kawą oraz jej świeżymi ziarnami, to natomiast pod względem popularności oraz wartości leczniczych może z nią swobodnie walczyć. Kawa zbożowa, często określana u nas „inką”, niejedno ma imię oraz chociaż większości spośród nas kojarzy się z przedszkolem, to natomiast teraz ma zdecydowanie lepszy smak przeważnie uzupełniony witaminami lub mlekiem. Okazuje także szereg wartości leczniczych, poprzez co winna być pewnym elementem własnej naturalnej diety.

Czym jest kawa zbożowa?

Kawa Inka ze sklepu bee.pl, to naturalny napój wykonywany z pieczonych nasion wyselekcjonowanych zbóż – niejednokrotnie żyta oraz jęczmienia lub orkiszu, pszenicy – i czasem, rozmaitego typu dodatków, takich jak cykoria, burak cukrowy lub przyprawy korzenne. Kawy zbożowe nie mają konserwantów oraz barwników, jednak niekiedy uzupełniane są w niektóre witaminy lub minerały (np. magnez).

Bezkofeinowa

Rozpocznijmy od najistotniejszego, więc od faktu, iż kawa zbożowa nie ma kofeiny. Dzięki temu jest pewna dla pań w ciąży, matek karmiących piersią, dzieci ponad 3. roku życia oraz osób, jakie z różnorodnych względów powinny unikać psychoaktywnej treści. W związku z brakiem kofeiny we własnym składzie, zbożówka w oddzieleniu od prawdziwej kawy nie uzależnia. Dodatkowo dla wielu owa właściwość zbożówki jest jej największą wadą. Dotyczy to kawoszy, jacy sięgają po klasyczną „małą czarną” oczywiście ze względu na „kopa”, jaki jest naprawdę niezwykle pożądany we wczesnych godzinach rannych.

Kto winien sięgnąć po kawę zbożową?

Ze względu na wielką ilość błonnika, kawa zbożowa zalecana jest dla osób na diecie odchudzającej. To także dobra opcja dla osób, jakie negatywnie reagują na kofeinę. Zakwalifikujemy do nich osoby zmagające się z dużym ciśnieniem, nadkwasowością i dolegliwościami nerek, jelit lub wątroby. Kawa zbożowa zalecana jest kobietom w ciąży oraz mamom karmiącym. Bez obaw mogą po nią sięgać też dzieci!

Kawa zbożowa w ciąży

Spożywanie kofeiny w małych ilościach poprzez panie ciężarne jest dopuszczalne, natomiast profesjonaliści zalecają, by w okresie ciąży zamienić standardową kawę jej zbożowym synonimem. Kofeina spożywana w nadmiarze może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka – medycy pokazują pomiędzy innymi na zagrożenie małej masy urodzeniowej, na wczesny poród lub choćby poronienia. Zbożowy napój stymuluje system do działania, jednak nie zwiększa ciśnienia – to także jest niezwykle istotne dla przyszłych matek, jakie powinny dbać o zachowanie wszelkich parametrów życiowych w normie.

 

About the Author

Related Posts